Na czym polega zdrowe odżywianie?

Wieloletnie doświadczenie w zakresie zdrowego odżywiania i nieustająca nauka pomogły nam w opracowaniu 10 zasad zdrowego odżywiania. Jednak nie są one czymś całkiem nowym. Mówi się o nich w literaturze. Informacje, które w nich uwzględniliśmy, przewijają się też w poradnikach wykwalifikowanych dietetyków. Poznaj zdrowe jedzenie i spraw, by na stałe zagościło w Twoim jadłospisie. 

co jeść zdrowego

Co jeść zdrowego? Przede wszystkim warzywa i owoce

Zastanawiasz się, jak zdrowo się odżywiać? Jedz duże ilości warzyw i owoców. Są one źródłem cennych witamin i minerałów. Na przykład zielone warzywa zawierają kwas foliowy, wapń oraz żelazo. Czerwone warzywa, żółte i pomarańczowe są bogate w karotenoidy. W porze letniej najlepiej sięgać po warzywa i owoce sezonowe. Poza sezonem dobrym wyborem są mrożonki. 

Zdrowy sposób odżywiania to taki, który opiera się na różnorodności. Powinno się wybierać zdrowe produkty z różnych grup. Najlepiej komponować posiłki z wykorzystaniem warzyw i owoców, produktów zbożowych pełnoziarnistych, a także produktów zawierających białko. Mogą to być: nabiał, mięso, ryby, jaja oraz rośliny strączkowe. Nie wolno zapominać o tłuszczach roślinnych. Im bardziej różnorodne będą posiłki, tym mniejsze będzie ryzyko niedoborów pokarmowych. 

Chcąc dbać o zdrowie, jedzenie trzeba przygotowywać bardzo starannie, z wykorzystaniem tylko wartościowych produktów. Zatem jak jeść zdrowo? Ważne jest, aby unikać żywności wysoko przetworzonej. Dietetycy zdecydowanie odradzają fast foody i produkty, które są bogate w puste kalorie. Dania muszą być wartościowe, bogate w witaminy i minerały, różnorodne, kolorowe. 

Do zdrowego jedzenia można zaliczyć pełnowartościowe białko. Znaleźć je można w takich produktach jak mięso, jaja, czy ryby. W sposób szczególny poleca się mięso drobiowe, wysokiej jakości. Jedzenie na diecie powinno być również bogate w nasiona roślin strączkowych i wysokobiałkowe kasze. 

Tłuszcze roślinne odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego nie może ich zabraknąć w codziennej, zdrowej diecie. Co jest zdrowe, jakie tłuszcze warto wybierać? Olej rzepakowy i lniany, a także oliwę z oliwek. Do obróbki termicznej najlepiej wykorzystywać masło klarowane lub olej kokosowy. Te tłuszcze mają wysoką temperaturę dymienia. 

jak jeść zdrowo

Jak jeść zdrowo? 

Zdrowe rzeczy, a konkretnie dania, to te pieczone lub też gotowane. Zdecydowanie odradza się smażenia, szczególnie na głębokim tłuszczu. Bardzo dobrą opcją jest również przygotowywane dań na parze, ponieważ w ten sposób nie tracą one witamin. 

Jak się odżywiać, by móc cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Należy zrezygnować ze słodyczy i to w każdej możliwej formie. Chodzi tu o te słodkości, które zawierają biały cukier. Do słodzenia warto wykorzystywać miód, stewię albo cukier kokosowy. Najlepiej jednak całkowicie wyeliminować ten składnik. 

Jeżeli zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby zdrowiej się odżywiać, to na pewno zrezygnuj z soli. Sól można zastąpić rozmaitymi ziołami, które spowodują, że poszczególne dania zyskają smak. Sól zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, a także wielu innych problemów zdrowotnych. Przyprawy polecane przez dietetyków to tymianek, estragon, majeranek, oregano oraz lubczyk. 

10 zasad zdrowego żywienia obejmuje nie tylko jedzenie, ale też picie. Dzienna porcja wynosi 1,5 litra. Osoby aktywne powinny pić jeszcze więcej. Wśród akceptowanych napojów znajdują się soki warzywne i owocowe, herbaty i wszelkiego rodzaju napary ziołowe. Choć najlepiej pić wodę. 

zdrowo bez używek

Jak jeść zdrowo bez używek?

W zdrowym trybie odżywiania nie ma miejsca na używki, takie jak alkohol, czy papierosy. Co prawda akceptuje się lampkę czerwonego wytrawnego wina. Jednak jeśli chodzi o papierosy, nie ma żadnej taryfy ulgowej i trzeba z nich całkiem zrezygnować. 

Samodzielne układanie zdrowego jadłospisu sprawia wielu osobom ogromny kłopot. By mieć pewność, że codziennie spożywane posiłki są rzeczywiście dobrze zbilansowane i zawierają wartościowe składniki, warto zamówić catering dietetyczny. Dzięki gotowym posiłkom można jeść nie tylko zdrowo, ale i smacznie, a co równie ważne, regularnie. Dieta pudełkowa to też ogromna wygoda, ponieważ nie trzeba przygotowywać posiłków samodzielnie.