Ranking Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna jest aktualnie jedną z najchętniej wybieranych. Skąd wzięła się jej popularność? Jakie są wady i zalety tego programu żywieniowego? Poniżej garść najważniejszych informacji o diecie keto. Zapoznaj się z nimi koniecznie! 

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna bardzo często nazywana jest też dietą keto lub dietą ketogenną. To program żywieniowy, który polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów i zastąpieniu ich większą ilością tłuszczów. Poprzez mniejszą ilość węglowodanów w swojej diecie możemy wprowadzić organizm w stan metaboliczny zwany ketozą. Będąc w nim organizm zaczyna pobierać energię z kwasów tłuszczowych, a nie z glukozy. Dzięki temu dieta ketogeniczna przyczynia się do utraty tkanki tłuszczowej. Gubimy zbędne kilogramy i to w prosty sposób. To również dieta keto dostarcza nam więcej energii, poprawia samopoczucie. Zauważa się też korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. 

dieta ketonowa

Co można jeść na diecie keto?

Podstawą posiłków diety keto powinny być zdrowe tłuszcze. Jednak komponując swój jadłospis, nie możemy zapomnieć też o produktach zawierających białko i niewielką ilość węglowodanów. Dlatego nasza dieta ketogeniczna powinna opierać się na większej ilości mięsa. Mamy tutaj naprawdę szerokie pole do popisu. Możemy sięgać po mięso czerwone, steki, szynkę, boczek i kiełbasę. Do posiłków możemy też włączyć kurczaka, indyka i tłuste ryby (łosoś, tuńczyk, makrela). Wskazane jest jedzenie jaj, masła, śmietany i tłustego nabiału. Jeśli chodzi o tłuszcze, to catering dietetyczny ketogeniczny powinien uwzględniać oliwę z oliwek i olej lniany. W codziennym menu muszą też naleźć się warzywa z niewielką ilością węglowodanów. Dobrym wyborem będą głównie zielone warzywa, a więc kapusta, kalafior, jarmuż lub brokuły. Swoje posiłki możemy opierać też na sałacie, selerze naciowym, papryce, cebuli i pomidorach. Nie należy rezygnować też z jedzenia awokado, orzechów (migdały, orzechy włoskie) i różnego typu nasion (dynia, chia, siemię lniane).

Czego nie jeść na diecie ketonowej?

Na diecie ketogenicznej musimy ograniczyć liczbę spożywanych węglowodanów. Czego zatem nie wolno jeść? Na pewno będą to słodycze, ciasta i inne wyroby cukiernicze. Wyjątek stanowi czekolada gorzka, ale musi zawierać co najmniej 90% kakao. Musimy także uważać na ziarna i produkty zbożowe. Ogólnie dieta ketogenna zabrania spożywania pieczywa, makaronu, kaszy i ryżu. Lepiej też ostawić płatki śniadaniowe, płatki owsiane i produkty kukurydziane. Na diecie keto nie zaleca się spożywania owoców z dużą ilością cukrów. Nie dość, że mogą spowolnić przemianę materii, to jeszcze utratę wagi. W szczególności catering keto zabrania spożywania bananów, jabłek, gruszek i śliwek. Do tego dochodzą też melony i cytrusy. Wyjątkiem są cytryny i limonki, ale w ograniczonej ilości. Rośliny strączkowe są bogate w węglowodany, więc nasza dieta wysokotłuszczowa nie powinna się na ich opierać. Lepiej ograniczyć też warzywa korzeniowe i bulwy. Ziemniaki, bataty, marchew, pietruszka korzeniowa i buraki nie są mile widziane w jadłospisie diety keto. Do minimum należy ograniczyć majonez, sosy sałatkowe o niskiej zawartości tłuszczu. Nie wskazane jest jedzenie dietetycznych produktów, w tym odtłuszczonego mleka i jogurtu islandzkiego. W diecie keto trzeba też wyeliminować przetworzone oleje roślinne, margaryny i wszelkiego typu alkohol.

Co to jest dieta ketogeniczna (2)
Co to jest dieta ketogeniczna
catering dietetyczny

Jakie efekty daje catering keto?

Prawdę mówiąc, to catering ketogeniczny może zapewnić nam różne efekty. W dużej mierze będą one zależeć od naszego aktualnego stanu zdrowia lub wyznaczonych celów. Na pewno możemy liczyć na szybsze zrzucenie zbędnych kilogramów. Przy okazji zauważymy też korzyści zdrowotne. Za pomocą dobrze ułożonych posiłków obniżymy ciśnienie krwi, dostarczymy sobie energii i poprawimy ogólne samopoczucie. To również dieta ketonowa poprawia zdolność koncentracji, obniża poziom złego cholesterolu i poziom cukru we krwi. Eksperci wykazali nawet, że ten sposób żywienia przynosi korzyści w przypadku chorób serca, padaczki, choroby Parkinsona i wielu innych. Jeśli zatem zdecydujemy się na dietę keto, to możemy cieszyć się dobrym zdrowiem i to do późnych lat starości.

Jakie są wady i zalety diety wysokotłuszczowej?

tani catering

Największą zaletą diety ketogennej jest szybki spadek tkanki tłuszczowej. Jeśli połączymy ją z odpowiednią dawką ruchu, to wpłyniemy też na wygląd swojej sylwetki. Jednak dieta ketogeniczna catering może też dobroczynnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Z pomocą dobrze ułożonych posiłków usprawnimy pracę serca, nerek i wielu innych narządów. W dłuższej perspektywie będziemy cieszyć się lepszym zdrowiem. To również dieta pudełkowa ketogeniczna zapewni nam więcej energii, poprawi samopoczucie i koncentrację. 

Dieta ketonowa ma wiele zalet, ale brakuje też i wad. O czym mowa? Jakie są słabe strony tego sposobu odżywiania? Sporym wyzwaniem może być, to ketogeniczna dieta wiąże się z eliminacją sporej grupy produktów. Niektórzy z nas mogą też mieć trudności z układaniem zdrowych i zbilansowanych posiłków, które pozwolą uzupełnić zapotrzebowanie organizmu. Dlatego lepiej brać pod uwagę profesjonalny catering.