Na czym polega dieta na masę mięśniową? 

Marzysz o muskularnej, dobrze zbudowanej sylwetce? Sprawdź, co jeść na przyrost mięśni, jakich produktów unikać i jakich zasad przestrzegać, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. Poznaj rady naszych ekspertów i wprowadź zmiany w swoim dotychczasowym trybie życia, a już niebawem i Ty będziesz przyciągać wzrok zazdrosnych mężczyzn i oczarowanych kobiet. 

Jakie są zasady diety na masę mięśniową?

Dieta na mase nie określa dokładnej ilości posiłków. Dostosowuje się ją do indywidualnych preferencji i organizmu. Można zatem jeść 2-3 posiłki o większej objętości albo 4-5 mniejszych posiłków. Ważne jest, aby dopasować częstotliwość do swoich możliwości i trybu życia. 

Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie spożywane tuż po przebudzeniu. Musi ono dostarczać organizmowi dużo kalorii, by zapewnić siłę na cały dzień. Przed treningiem posiłek powinien być spożywany 2 godziny wcześniej. To ze względu na komfort wykonywanych ćwiczeń. 

Oto zasady diety, których musisz przestrzegać, jeśli chcesz zbudować masę mięśniową:

 • określ zapotrzebowanie kaloryczne,
 • oblicz nadwyżkę kaloryczną,
 • spożywaj białko tylko dobrej jakości,
 • posiłki jedz regularnie o stałych porach,
 • pij duże ilości wody.

Co jeść na diecie na masę mięśniową?

Dieta na mase miesniowa wbrew pozorom jest bardzo różnorodna i smaczna. Ważne jest tylko, by przestrzegać listy dozwolonych produktów. Co jeść na mase? Dieta na przyrost mięśni powinna być bogata w takie produkty jak:

 • chude mięso
 • ryby
 • jaja
 • ser biały
 • twaróg
 • serwatka
 • kasza gryczana
 • orzechy i nasiona
 • warzywa strączkowe

Niezwykle ważne jest, aby dieta na budowę mięśni była bogata w witaminy i minerały, gdyż będą one sprzyjały dobremu samopoczuciu i wzrostowi energii w czasie aktywności fizycznej. Dieta na budowę masy mięśniowej musi opierać się na trzech głównych makroskładnikach. Są to białko, węglowodany oraz tłuszcze. 

Czego nie można jeść na diecie na masę mięśniową?

Wiadomo już, co jeść na przyrost masy mięśniowej. Pytanie zatem, czego należy unikać? Trzeba zrezygnować z fast foodów, alkoholu i słodkich napojów gazowanych. Zdecydowanie odradza się produkty wysoko przetworzone. Niewskazane są również słodycze na masie. Dieta musi być zdrowa i bazować na wartościowych produktach. 

Nasze rekomendacje opieramy na skuteczności potwierdzonej w licznych badaniach. Stosując się do powyższych wskazówek, zarówno dotyczących produktów zalecanych i zabronionych, jak i zasad odżywiania będąc na diecie, możesz osiągnąć satysfakcjonujące efekty. 

Co daje dieta na masę mięśniową?

Dieta na masę mięśniową jak nie trudno się domyślić, przyczynia się do przyrostu mięśni. Zatem rozbudowuje sylwetkę i jednocześnie kształtuje. Oczywiście sama dieta to za mało, by uzyskać w stu procentach satysfakcjonujące efekty. Do tego potrzeba jeszcze regularnych ćwiczeń, ale od diety należy zacząć. 

W ocenie ekspertów, na zwiększenie masy mięśniowej dieta ma bardzo duży wpływ. Dlatego ważne jest, aby była dobrze skomponowana. Stąd polecamy konsultację z dietetykiem albo catering dietetyczny. To nie tylko wygoda, ale też oszczędność czasu. Co więcej, gotowe, prawidłowo zbilansowane posiłki to również pewność, że organizm będzie dostawał to, co dla niego najcenniejsze, co potrzebne do budowania masy mięśniowej. 

Jakie są wady i zalety diety na masę mięśniową?

Wiedząc już, co buduje mase miesniowa można łatwo ustalić, jakie zalety i jakie wady posiada ta dieta. Wiele zależy od rodzaju tej diety. Najczęściej jednak jest to dieta wysokobiałkowa. A ten sposób żywienia ma korzystny wpływ na organizm borykający się z takimi dolegliwościami jak zapalenie jelita grubego, anoreksja, bulimia, czy inne zaburzenia odżywiania. Największą zaletą jest oczywiście przyrost masy mięśniowej i atrakcyjny wygląd sylwetki. Ogólnie rzecz biorąc, dieta jest zdrowa. 

Jeśli chodzi o wady, biorąc pod uwagę to, jakie produkty obejmuje dieta wzmacniająca mięśnie, z jakimi wyrzeczeniami się wiąże, może być dla niektórych osób trudna. Eliminacja chociażby słodyczy czy szybkiego jedzenia bywa bardzo kłopotliwa, ponieważ niektórzy tym właśnie żywią się na co dzień. Jednak jeżeli komuś zależy na atrakcyjnej, umięśnionej sylwetce, musi zacząć od diety. Jaka dieta na przyrost mięśni będzie najlepsza? Na pewno ta dostosowana do potrzeb i możliwości konkretnego organizmu. Zatem nieunikniona jest wizyta u dietetyka, a następnie dieta pudełkowa.