Sekret witalności – zdrowe nawyki, które zmienią Twoją codzienność!

W dzisiejszych czasach znajdujemy się w ciągłym ruchu. Spotkania w pracy, szkoła, obowiązki domowe – w wirze zadań często zdarza się nam zapominać o samym sobie. Co za tym idzie, zaniedbujemy zarówno swoje ciało, jak i umysł. W rezultacie czujemy się niezmotywowani, ospali i zmęczeni. Czy można coś z tym zrobić?


Jak się okazuje, wprowadzenie do swojej rutyny zdrowych nawyków może przewrócić Waszą codzienność do góry nogami. Zaledwie kilka nowych zwyczajów sprawi, że poczujecie się lepiej w swoim ciele. Jak to zrobić i na czym się skupić?

Małymi krokami do celu

Jak wiadomo, ciężko jest zrezygnować ze znanych nam od dawna schematów. To właśnie dlatego najtrudniejszą częścią jest rozpoczęcie przygody ze zdrowym stylem życia. Szczególnie na starcie warto kierować się więc pewnymi zasadami.

  • Działaj stopniowo – Pamiętaj, że rzucenie się na głęboką wodę to najgorsze, co możesz zrobić. Zdrowe nawyki należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od tych najprzyjemniejszych i najmniej wymagających. Zamiast kilometrowego biegu postaw na poranny spacer, a w zamian za wstawanie o świcie wybierz szybsze położenie się do łóżka. Zrób wszystko, aby nie stracić motywacji i nie zniechęcić się do dalszego działania.
  • Pilnuj systematyczności – Systematyczność jest prawdziwym kluczem do sukcesu. Pamiętajcie, że to właśnie cykliczne powtarzanie czynności buduje nawyk, który zostaje z Wami na całe życie. Nie stawiaj swoich celów zbyt wysoko – na początku swojej przygody wybierz wykonywanie danej aktywności nie codziennie, a np. trzy razy w tygodniu. Taki układ sprawi, że poczujecie płynące z czynności korzyści, a co za tym idzie, będziecie chętniej spełniać postawiony sobie cel.
  • Nie zniechęcaj się – Nie daliście rady wykonać swoich postanowień? Nic straconego! Pamiętajcie, że jeden dzień w perspektywie wielu lat to naprawdę minimalny odsetek. Następnego dnia wróćcie do dobrych założeń, a Wasz organizm z pewnością odczuje pozytywną zmianę.

Coś dla duszy…

Mówi się, że o duszę należy wyjątkowo dbać. W końcu to, co dzieje się w naszej głowie oddziałuje również w dużej mierze na zdrowie fizyczne. Przedstawione niżej nawyki powinny być więc wprowadzane w pierwszej kolejności.

  • Czas dla bliskich – Pamiętaj, że o każdą relację należy odpowiednio dbać. Dobrzy ludzie będą Cię motywować do działania, jak i pomagać w trudnych chwilach. Postaraj się każdej bliskiej osobie przeznaczyć chociaż chwilę swojego wolnego czasu. Wpłynie to korzystnie nie tylko na Waszą relacje, ale i na Twoje samopoczucie na cały dzień.
  • Rozwój osobisty – J. W. Goethe pisał, że „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. Postawcie na rozwój osobisty i zastanówcie się, którą dziedzinę nauki chcielibyście zgłębić. Wybierzcie książki, audiobooki lub podcasty – poszerzanie horyzontów nie tylko rozwinie Wasze umiejętności, ale też doda pewności siebie. Na tego typu aktywność przeznacz minimum 15 minut w ciągu dnia, najlepiej po przebudzeniu lub przed pójściem spać.
  • Wdzięczność – Bardzo łatwo nam zapominać o tym, ile dobrego jest wokół nas. Aby tego uniknąć, każdego wieczora postarajcie się przypomnieć sobie, co wydarzyło się danego dnia. Zastanówcie się, za co jesteście wdzięczni. Taki zwyczaj zajmie nie więcej niż 5 minut, a z pewnością wywoła masę pozytywnych myśli, które będą Wam towarzyszyć przez cały następny dzień.

…i coś dla ciała!

Jak mówi znane powiedzenie – w zdrowym ciele zdrowy duch! Co więc zrobić, aby czuć się dobrze?

  • Pij wodę – Jednym z najlepszych nawyków jest zaczynanie dnia szklanką wody, która rozbudza organizm do odpowiedniego funkcjonowania. Już taka niewielka ilość znacząco przyśpieszy Twój metabolizm. Co więcej, poranne zastąpienie kawy czy soku czystą wodą pozytywnie nastroi Was na cały dzień!
  • Dbaj o sen – O ile długość snu nie zawsze zależy od nas, o tyle skutecznie możemy zadbać o jego jakość. Pamiętaj, aby przez zaśnięciem nie używać telefonu komórkowego – niebieskie światło ekranu z powodzeniem Was rozbudzi i może spowodować problemy z zaśnięciem. Pamiętajcie też, aby spać na wygodnym materacu z odpowiednio ułożoną poduszką. W ten sposób unikniecie porannego bólu pleców, co pozwoli Wam lepiej zacząć dzień
  • Jedz regularnie i nie omijaj żadnego posiłku – Jedzenie to źródło energii. Skupcie się na tym, aby spożywane przez Was posiłki były pełnowartościowe, zdrowe i regularne (w odstępach od 3 do 4 godzin). Nawet podczas zabieganego dnia poza domem pamiętajcie o zabraniu ze sobą drugiego śniadania czy obiadu. W ten sposób przyśpieszacie przemianę materii i minimalizujecie odkładanie przez organizm tkanki tłuszczowej
  • Pamiętaj o ruchu – Ruch to zdrowie! Na początku postaw jednak na przyjemne i łagodne formy aktywności fizycznej np. spacery, jogę czy pilates. Zrób trening i poczuj zastrzyk endorfin w postaci pozytywnej energii! Za wprowadzenie takiego nawyku podziękuje Ci zarówno Twoje ciało, jak i głowa.

Podsumowując…

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu są zdrowe nawyki. Już po wprowadzeniu kilku niewymagających zmian możemy się spodziewać ogromnych rezultatów!
Warto postawić na dobre samopoczucie i witalność na długie lata!