Czy kawa szkodzi? Sprawdź, jak kofeina działa na Twój organizm!

Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej poranka. Jest nieodłącznym towarzyszem zarówno podczas długich godzin w pracy, jak i spotkań ze znajomymi. Jedni wybierają opcję z mlekiem, a inni czarną. Mowa tu oczywiście o kawie, która już od wielu wieków stanowi nieodłączny element codziennej rutyny ludzi na całym świecie. Co więcej, obecnie zajmuje ona drugie miejsce w rankingu najczęściej spożywanych napojów! Czy słusznie?

Wraz ze wzrostem popularności, kawa została owiana złą sławą. Powszechnie mówiono o jej szkodliwym wpływie na organizm, a specjaliści odradzali jej spożywania w dużych ilościach. Wokół tego tematu pojawiało się również mnóstwo fałszywych informacji, które do dziś wprowadzają wielu ludzi w błąd. Czy naprawdę jest szkodliwa? Jak wpływa na nasz organizm i czy warto ją pić w codziennej diecie? Dziś przyjrzymy się tej kwestii z bliska i rozwiejemy mity na temat kawy!

Kawa – naturalne źródło kofeiny

Kofeina jest zdecydowanie najpopularniejszym składnikiem kawy. To właśnie ona oddziałuje na układ nerwowy, a co za tym idzie, zapewnia nam pobudzenie. Jest jednak coś więcej niż przyjemne rozbudzenie – kofeina wspomaga pracę mózgu, poprawia pamięć oraz korzystnie wpływa na koncentracje.
Należy pamiętać, że kofeina w naturalnej formie występuje nie tylko w ziarnach kawy. Jej duże stężenie odnajdziemy też w wielu herbatach, czekoladach a nawet niektórych orzechach (np. w orzechach kola).
Pierwsze efekty działania kawy można zauważyć już po niedługim czasie od jej wypicia. Jak się okazuje, wystarczy jedynie kilkanaście minut, aby kofeina dała o sobie znać. Jej największe stężenie w organizmie obserwuje się jednak po około 30 minutach, a stan dużego pobudzenia trwa zazwyczaj około 1.5 godziny. Niemniej jednak, kofeina może utrzymywać się w organizmie aż do 4 godzin od momentu jej spożycia!

Wpływ na organizm

Badania pokazują, że kawa ma korzystny wpływ na nasz organizm, a picie jej w umiarkowanych ilościach może przeciwdziałać rozwojowi wielu chorób! Działa jako świetny przeciwutleniacz, zawiera mnóstwo witamin (m.in. B2 oraz B5) oraz minerałów. Co więcej, kawa poprawia krążenie krwi, a nawet wpływa pozytywnie na pracę serca. Zmniejsza objawy i ryzyko pojawienia się chorób starczych oraz cukrzycy typu drugiego. Niektóre badania pokazują też, że wpływa ona na cebulki włosów, przyspieszając ich porost oraz zapobiegając wypadaniu. Kawa pobudza również ruchy jelit, chroniąc tym samym przed zaparciami.

Czy kawę można przedawkować?

Kofeina w znaczny sposób oddziałuje na nasz organizm, a co za tym idzie, jej zbyt duże spożycie w może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Bezpieczna dawka kofeiny wynosi 300 mg na dzień, czyli od 3-5 filiżanek. Osoby, które znacząco przekroczą ten próg mogą odczuwać zdenerwowanie, kołatanie serca, bóle brzucha a nawet drgawki.

Najpopularniejsze mity

W sieci znajdziemy mnóstwo sprzecznych informacji na temat działania kawy. Na które z nich uważać?

  • Kawa wypłukuje magnez

Wypłukiwanie magnezu to największy zarzut stawiany kawie. Czy słusznie? Jak się okazuje, spożywanie dużej ilości kofeiny może powodować intensywniejsze wydalanie z organizmu niektórych pierwiastków. Niemniej jednak, usunięciu ulegają jedynie znikome ilości minerałów. Paradoksalnie, filiżanka kawy może nam dostarczyć nawet 7 mg magnezu! Podsumowując, nie musicie martwić się o poziom tego cennego pierwiastka.

  • Kawa odwadnia

Warto na wstępie zaznaczyć, że pijąc kawę dostarczacie swojemu organizmowi wodę. Skąd więc bierze się mit? Napój ten wykazuje krótkotrwałe działanie moczopędne, które wiele osób interpretuje je jako odwadniające. Nic bardziej mylnego – kawa pod żadnym pozorem nie narusza równowagi elektrolitowej.

  • Kawa odchudza

Faktem jest, że kofeina przyśpiesza procesy metaboliczne, a czarna kawa nie posiada kalorii. Mimo to nie można zakładać, że wypicie filiżanki tego napoju dziennie pozwoli zrzucić zbędne kilogramy. Kawa może jedynie wspomóc odchudzanie poprzez dodanie energii i ograniczenie uczucia głodu.

  • Kawa negatywnie wpływa na serce

Czy osoby zmagające się z problemami serca powinny odstawić kawę? Być może na osoby zdrowe wpływa to równie niekorzystnie? Specjaliści nie mają wahań – kawa bardzo dobrze działa na układ krwionośny! Nie musicie się więc martwić, a picie umiarkowanej i zalecanej ilości kofeiny w ciągu dnia Wam nie zaszkodzi.

Podsumowując – czy kawa jest zdrowa?

Picie kawy posiada ogromną ilość zalet. Jeżeli więc lubisz jej aromat, a filiżanka tego napoju nie wpływa na Ciebie niekorzystnie, możesz bez wyrzutów sumienia decydować się na „małą kawkę” nawet kilka razy w ciągu dnia. Pamiętajcie jednak, aby podejmować decyzję z głową. Jeżeli zauważacie jakikolwiek odbiegający od normy efekt działania kawy, koniecznie skonsultujcie to ze specjalistą i wyeliminujcie kofeinę przynajmniej na jakiś czas.