Czy można zwalczyć tłuszcz tłuszczem? Poznaj dietę ketogeniczną!

Ludzie od wielu lat szukają sposobu na łatwe i efektowne odchudzanie. Nie chcemy ograniczać naszych ulubionych produktów spożywczych, a jednocześnie oczekujemy utraty masy ciała. Czy można jeść tłusto i tracić wagę? Jak się okazuje, tak.

Główne założenia KETO

Tradycyjna dieta składa się zazwyczaj w głównej mierze z węglowodanów. To właśnie one są najważniejszym źródłem energii i podstawą większości posiłków. Dieta ketogeniczna zmienia jednak te zasady o sto osiemdziesiąt stopni – miejsce węglowodanów w codziennym jadłospisie zajmują tłuszcze. KETO pozwala również na spożywanie białka, jednak w ograniczonych ilościach. Cukry nie są mile widziane, a więc słodkie przekąski czy owoce muszą zostać wyeliminowane. Należy uważać też na warzywa – niektóre z nich zawierają znaczne ilości cukrów. Taki sposób jedzenia pozwala nam wprowadzić organizm w stan ketozy, która odpowiada na utratę masy ciała.

Czym jest ketoza?

W normalnych warunkach, podstawowym paliwem organizmu jest glukoza. Na diecie ketogenicznej jej ilości są natomiast znikome. W następstwie, nasz organizm szuka innego źródła energii, z którego mógłby czerpać. Metabolizm zostaje przekierowany na ciała ketonowe, które powstają z tłuszczów (zarówno tych jedzonych na bieżąco, jak i tych zalegających w tkance tłuszczowej). Organizm jednocześnie tworzy energię, jak i spala tłuszcz. W rezultacie, osoby na diecie ketogenicznej chudną.

Jadłospis – co warto jeść?

Założenia diety nie wydają się na pierwszy rzut oka restrykcyjne. W rzeczywistości jednak, trwanie w ketozie nie jest łatwe, szczególnie na początku. Warto więc wybierać odpowiednie produkty, które zawierają adekwatną ilość tłuszczy, białek i cukrów. W codziennych posiłkach na diecie keto powinno znaleźć się:

  • Mięso – m.in. drób, wieprzowina czy wołowina,
  • Ryby – najlepiej te tłuste (np. makrela czy łosoś), owoce morza,
  • Nabiał – sery, tłuste twarogi, masło
  • Orzechy, masło orzechowe
  • Jajka
  • Oleje – kokosowy, z oliwek czy lniany

Dieta ketogeniczna nie zakłada też rezygnacji z kawy czy herbaty. Co więcej, można sobie pozwolić nawet na świadome spożycie alkoholu.

Kto może przejść na KETO?

Należy pamiętać, że dieta ketogeniczna nie jest opcją dobrą dla każdego. Wszyscy, którzy zdecydują się na tak dużą zmianę powinni być odpowiednio zbadani przez lekarza. Głównymi przeciwwskazaniami do podjęcia diety są problemy z wątrobą i nerkami. Unikać KETO powinni też ludzie z nadwagą, otyłością, jak i kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią. Taki sposób żywienia może okazać się też niebezpieczny dla osób z niedoborami witamin czy minerałów oraz cukrzyków.

Dlaczego warto?

Dieta ketogeniczna niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Czego można się spodziewać?

  • Utrata masy ciała

Energia pochodząca z tłuszczów zapewnia nam sytość na dłuższy okres czasu. Co więcej, dieta ketogeniczna nie zakłada ograniczania ilości spożywanych posiłków. Mówiąc prosto – jesz tyle, ile potrzebujesz. W praktyce jednak sięgasz po jedzenie znacznie rzadziej. W połączeniu ze stanem ketozy utrata masy ciała jest naprawdę efektowna.

  • Zwiększony poziom energii

Dieta bogata w węglowodany zapewnia energię tylko do czasu obecności glukozy. KETO sprawia natomiast, że poziom energii jest stały w ciągu całego dnia! Pożegnaj się z popołudniowymi drzemkami i koniecznością picia kilku kaw – ten sposób odżywiania dostarczy Ci sił na cały dzień.

  • Poprawa stanu zdrowia osób chorych

Dieta ketogeniczna została stworzona z myślą o osobach chorych. Jak się okazuje, pomaga ona w leczeniu Alzheimera, epilepsji, stwardnienia rozsianego czy insulinooporności. Niektóre badania wskazują też korzystny wpływ podczas leczenia nowotworów.

Skutki uboczne ketozy

Jednym z najpopularniejszych skutków ubocznych tego typu diety jest pojawienie się tzw. grypy ketonowej. Jest to stan, w którym organizm przestawia się ze spalania glukozy na spalanie tłuszczów. Można wtedy odczuwać bóle głowy, silne zmęczenie czy trudności z koncentracją. Etap ten nie trwa jednak długo, bo zaledwie tydzień.

Warto też zaznaczyć, że przerwanie takiej diety nie jest ani łatwe, ani szybkie. Po trwaniu w stanie ketozy nie można sobie pozwolić na nagłe przyjęcie dużej ilości węglowodanów, wychodzenie z KETO jest więc długim procesem.

Dieta ketogeniczna jest również uboga w minerały. Prowadzenie jej nieświadomie może prowadzić do pojawienia się niebezpiecznych niedoborów. Odpowiednia suplementacja jest kluczem do sukcesu, a w przypadku KETO jest niemal niezbędna.

„Czy jest to dieta dla mnie?”

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejsze jest, aby decyzja była świadoma i odpowiednio przemyślana. Dieta ketogeniczna ma wiele przeciwskazań zdrowotnych. Zanim więc podejmiesz decyzje, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Warto również wykonać szereg badań, które ocenią Twój aktualny stan zdrowia. Jeżeli wyniki są dobre, a Ty jesteś w stanie zmienić swój aktualny tryb życia – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać KETO!