Kalkulator poziomu tkanki tłuszczowej – Pomiar kaliperem (3 punkty)

Mężczyzna
Kobieta
mm
mm
mm
lat
Szacowany procent tkanki tłuszczowej:
Ocena sylwetki:

Instrukcja pomiaru:

  • Klatka piersiowa (mężczyźni): Zmierz skośnie fałdę w połowie odległości między pachą a sutkiem (dla mężczyzn).
  • Brzuch (mężczyźni): Zmierz pionową fałdę 2 cm na prawo od pępka (dla mężczyzn).
  • Triceps (kobiety): Zmierz pionową fałdę w połowie odległości między ramieniem a łokciem z tyłu ramienia (dla kobiet).
  • Nad biodrem (kobiety): Zmierz skośną fałdę nad kością biodrową, poniżej przedniej części pachy (dla kobiet).
  • Udo: Zmierz pionową fałdę w połowie odległości między biodrem a kolanem (dla obu płci).

Uwaga: Wynik jest szacunkowy i może się różnić od rzeczywistego poziomu tkanki tłuszczowej. Dla bardziej dokładnych pomiarów zalecane są metody profesjonalne.

Więcej informacji: https://medium.com/@fitliferegime/calculate-body-fat-with-3-site-caliper-jackson-pollock-7dead3c1dc0a

Kategorie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej:

KategoriaMężczyźni (% BF)Kobiety (% BF)
Minimalna ilość tłuszczu2-5%10-13%
Sportowcy6-13%14-20%
Fitness14-17%21-24%
Akceptowalna18-24%25-31%
Otyłość>25%>32%

Kalkulator poziomu tkanki tłuszczowej jest praktycznym i prostym narzędziem, które pozwala wyznaczyć zawartość procentową tłuszczu w organizmie. Metoda pomiaru kaliperem w opcji trzypunktowej odbywa się z wykorzystaniem fałdomierza. 

Trójpunktowa formuła pomiaru fałdu skórnego Jacksona – Pollocka zalicza się do jednej z popularniejszych metod z tego zakresu. W tej technice wykorzystuje się fałdy skórne z trzech różnych punktów. Jest ona standardowo stosowana wśród trenerów fitness oraz innych osób, które na co dzień interesują się śledzeniem składu własnego ciała. 

Fałdomierz, a więc kaliper, pozwala precyzyjnie zmierzyć grubość fałdu skórnego. Głównym założeniem kalipometrii jest fakt, że zwiększenie podskórnej tkanki tłuszczowej jest proporcjonalne do zwiększenia całkowitej ilości tłuszczu w organizmie. W przypadku tego typu pomiaru dokładność zachowana jest w 3,5% do 4%. Kaliper powinien być użyty u osób, u których wskaźnik masy ciała wynosi od 18,5 do 24,9 kg/m2. To wymóg z uwagi na to, że różne modele kaliperów mają ograniczenia w szerokości otworów. Bezbłędność pomiarowa zależy dodatkowo od czynników takich jak: masa ciała, ilość płynu w organizmie, ewentualnie występujące choroby, rasa, czy preferowana aktywność fizyczna. Warto również wynik wykonywać pod okiem eksperta lub z nim go skonsultować.  

Trzypunktowa metoda mierzenia poziomu tłuszczu kaliperem pozwala oszacować faktyczny procent tkanki tłuszczowej, w zależności od płci. Pomiary należy robić po prawej stronie ciała, na zdrowej i suchej tkance skórnej. Kalipera nie należy używać po aktywności fizycznej lub po saunie, ponieważ wtedy pod skórą nagromadzone są płyny. Kobiety nie powinny też robić pomiarów w czasie miesiączki, ponieważ wtedy mają naturalnie wyższą wagę. Wszystkie pomiary powinny być wykonane o tej samej godzinie, tym samym urządzeniem. 

Zrób pomiar kaliperem, żeby precyzyjnie określić zawartość procentową tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie i świadomie zadbaj o sylwetkę! Skorzystaj z naszego kalkulatora.