Ranking Dieta FOODMAP

W ostatni czasie można zauważyć rosnące zainteresowanie dietą FOODMAP. Tylko czym właściwie ona jest? Co to jest dieta FOODMAP? Jakie zapewnia efekty? Jakie są wady i zalety diety FOODMAP? Odpowiadamy!

Czym jest dieta foodmap?

Dieta FOODMAP to skrót od angielskiego Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides and Polyols. To grupa węglowodanów, które fermentują w jelicie cienkim i powodują wiele dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Aby je złagodzić, opracowano program żywienia low foodmap. Opiera się on na wykluczeniu z jadłospisu produktów, które nie wpływają korzystnie na organizm. W ich miejsce dieta FOODMAP wprowadza inne, które pozwalają dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości białka, błonnika, tłuszczów, czy mikroelementów. Co ważne, dieta foodmap jest przykładem diety krótkoterminowej, więc można ją stosować tylko przez pewien czas.

najtańsza dieta pudełkowa

Co jeść na diecie low foodmap?

Jeśli chcemy, by dieta FOODMAP zapewnia nam pożądane efekty, to musimy zadbać o jej różnorodność. Podstawą naszego jadłospisu zawsze powinny być świeże warzywa i owoce, choć  dieta foodmap narzuca na nas pewne ograniczenia. Z owoców możemy śmiało sięgać po jagody, ananasy, banany i kiwi. Jedzenie mandarynek, cytryn i pomarańczy też jest dozwolone. Z warzyw dobrym wyborem będą pomidory, ziemniaki, sałata i dynia. Dieta FOODMAP pozwala nam na jedzenie bakłażana, cukinii, marchwi, ogórków i fasolki szparagowej. Tworząc swój jadłospis, możemy sięgać po wiele różnych produktów mlecznych. Wskazane jest jedzenie sera feta, mozzarelli, mleka ryżowego, sera camembert, masła i margaryny. Dobra dieta low foodmap powinna opierać się na drobiu, rybach, mięsie i jajach. Nie może w niej zabraknąć ryżu, płatków ryżowych, mąki orkiszowej, płatków owsianych i komosy ryżowej. Poza tym możemy sięgać też po różne nasiona (dynia, słonecznik) i orzechy (pekan, orzechy włoskie, makadamia), czy naturalne przyprawy ziołowe.

Czego nie jeść na diecie foodmap?

Dieta FOODMAP wiąże się z wyrzuceniem ze swojego jadłospisu wielu różnych produktów. Czego zatem nie wolno nam jeść? Jakie produkty foodmap dieta zabrania? Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować  z produktów wysokoprzetworzonych i słodyczy. Z tej diety trzeba wyeliminować niektóre warzywa i owoce. W przypadku warzywa zabrania się jedzenia szparagów, kapusty, brukselki, cebuli i karczochów. Wystrzegać należy się też porów, zielonego groszku, czosnku i buraków. Jeśli chodzi o owoce to low fodmap dieta pudelkowa wyklucza jabłka, gruszki, śliwki, arbuzy, brzoskwinie, mango i wiśnie. Niewskazane jest jedzenie suszonych owoców, mleka i niektórych wyrobów mlecznych. Z diety zatem najlepiej wyrzucić twaróg, mleko sojowe, budyń i lody. To samo dotyczy pieczywa i produktów na bazie pszenicy, żyta i jęczmienia. Wszelkiego typu płatki śniadaniowe, makarony i wypieki, które powstały na bazie mąk powinny być przez nas unikane. Poza tym w jadłospisie nie powinniśmy uwzględniać pistacji, orzechów nerkowca, miodu, syropu z agawy i słodzika.

fodmap dieta
FOODMAP dieta
dieta pudełkowa

Jakie efekty zapewnia fodmap dieta?

Dieta FOODMAP zapewnia efekty tym, którzy zmagają się z dolegliwościami jelitowymi. W szczególności polecana jest przy zespole jelita drażliwego, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego oraz przy przeroście bakteryjnym jelita cienkiego. Wystarczy odpowiednio ułożony jadłospis, by fodmap dieta pomogła nam złagodzić bóle brzucha. Za pomocą tego programu żywienia możemy zredukować też wzdęcia i gazy, czy wyregulować swój rytm wypróżnień. Bardzo często dieta FOODMAP zmniejsza uczucie przelewania, a nawet poprawia jakość stolca. W dłuższej perspektywie możemy usprawnić pracę jelit i sprawić, że będziemy cieszyli się o wiele lepszym samopoczuciem.

Jakie są wady i zalety cateringu foodmap?

tani catering

Cateringu FOODMAP ma swoje mocne oraz słabe strony. Do największych zalet możemy zaliczyć to, że ten program łagodzi dokuczliwe dolegliwości jelitowe. Z pomocą diety możemy zredukować wzdęcia i gazy. To skuteczny sposób też na walkę z bólami brzucha. Nie sposób pominąć tego, że dieta ibs fodmap redukuje stany zapalne w organizmie. Dzięki temu w łatwy sposób możemy poprawić funkcjonowanie całego układu trawiennego. Przełoży się to na lepszy nastrój i samopoczucie. Co więcej, stawiając na catering foodmap nie musimy samodzielnie zajmować się przygotowywaniem posiłków. Nawet zakupy spożywcze ograniczymy do minimum, ponieważ każdego dnia otrzymamy odpowiednią ilość posiłków. Będą zdrowe i zbilansowane, a w dodatku bardzo smaczne. Zatem catering FOODMAP zapewnia nam wygodę i oszczędność czasu.

A co z wadami? Jakie są słabe strony cateringu FOODMAP? Na pewno nie jest to rodzaj diety dla każdego. Po catering low foodmap powinny sięgać osoby, które mają dolegliwości jelitowe. W szczególności to dieta polecana przy zespole jelita drażliwego i przeroście bakteryjnym jelita cienkiego. Osoby zdrowe z niego nie skorzystają, a wręcz przeciwnie, mogą narazić się na niedobory składników odżywczych. Dlatego, zanim zamówimy dietę FOODMAP, warto skonsultować się ze specjalistą.