Coraz powszechniejsza i chętnie stosowana dieta wegańska wiąże się z unikaniem mięsa i wyrobów mięsnych, a nawet produktów pochodzenia zwierzęcego. Z automatu wiąże się zatem z niedoborem białka. Okazuje się jednak, że wystarczy w umiejętny sposób komponować codzienne menu, by każdego dnia dostarczać organizmowi białko w odpowiedniej ilości.
Czym grozi niedobór białka w diecie wegańskiej?
Dieta wegańska charakteryzuje się spożywaniem produktów roślinnych. Eliminuje więc mięso, wyroby mięsne, a nawet produkty pochodzenia zwierzęcego. Wiąże się automatycznie z niedoborem białka, które jest tak niezwykle cenne dla organizmu. Do czego może prowadzić brak tego składnika?
Białko jest składnikiem budulcowym wszystkich komórek, a także tkanek znajdujących się w organizmie człowieka. Są potrzebne do rozwoju i procesów wzrastania u dzieci. Biorą także udział w regulacji wielu procesów metabolicznych. Co ciekawe, białka pełnią funkcje transportujące tlen i żelazo, a nawet uczestniczą w naprawie tkanek.
Jak objawia się niedobór białka? Pierwsze łatwo zauważalne to wypadanie i łamliwość włosów. Osłabia się również kondycja paznokci. U dzieci zaś dostrzega się spowolnienie rozwoju i wzrostu. Nierzadko prowadzi to także do spowolnienia gojenia się ran, a także zwiększenia podatności na choroby i infekcje. Niedobór białka może również prowadzić do problemów z koncentracją, skupieniem i pamięcią.
W efekcie niespożywania odpowiedniej ilości białka, dochodzi do zmniejszenia masy mięśniowej, a także wchłaniania wapnia w kościach. Długotrwałe rezygnowanie z produktów zawierających białko prowadzi też do niedożywienia białkowo-energetycznego.
Choć dieta wegańska kojarzy się z niedoborem białka, w praktyce jej stosowanie wcale nie musi prowadzić do takiego stanu. Białko można dostarczać do organizmu na wiele sposobów.
Jak uzupełnić białko w diecie wegańskiej?
Niedobór białka przy diecie wegańskiej można uzupełnić na wiele sposobów. Jednym z nich są przede wszystkim prawidłowo zbilansowane posiłki. Powinny być bogate w niektóre produkty. Wśród nich znajdują się rośliny strączkowe. Najlepszy wybór to soczewica, ciecierzyca, fasola, a także groch i soja. To one są najcenniejszym źródłem białka roślinnego. Szczególnie polecana jest soja, ponieważ jest pełnowartościowym źródłem białka, w dodatku zawierającym ważne dla organizmu aminokwasy.
Białko można znaleźć też w orzechach i nasionach. Szczególnie w migdałach, orzechach włoskich, orzechach nerkowca, pestkach dyni, nasionach chia. Chcąc uzupełnić niedobór tego cennego składnika, wystarczy jeść spożywać płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo i makaron, czy amarantus. Ponadto sezam zawiera sporą ilość białka. Wykorzystując powyższe produkty przy opracowywaniu codziennego menu, można uniknąć surowych konsekwencji niedoboru białka. Jednak dobrze przygotowany jadłospis to tylko jeden ze sposobów. Należy pamiętać także o suplementach.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów białkowych. Regularne ich spożywanie gwarantuje szybką redukcję niedoboru białka. Należy tylko wybierać te, które w 100% pochodzą z surowców wegańskich, a co za tym idzie, nie zawierają składników odzwierzęcych. Kto powinien zwiększyć udział białka będąc na diecie wegańskiej? Przede wszystkim aktywni sportowcy, osoby w okresie wzrostu i rozwoju, kobiety w ciąży i karmiące, osoby starsze, a także osoby obarczone niektórymi schorzeniami.
Dieta wegańska a białko
Dieta wegańska rzeczywiście wiąże się z niedoborem białka, spowodowanym ograniczeniem spożywania określonych produktów. Jednak nie powinno się z niej z tego powodu rezygnować. To dlatego, że prawidłowo zbilansowana i wzbogacona produktami zawierającymi białko roślinne, nie ma negatywnego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Co więcej, dieta ta generuje szereg korzyści zdrowotnych. Może być zatem stosowana przez wiele osób. By mieć pewność, że codziennie spożywane posiłki zawierają to, co dla organizmu najważniejsze, warto zdecydować się na catering. Jedzenie w pudełkach przygotowywane przez specjalistów według zaleceń dietetyków, to najlepszy sposób odżywiania wegan.