Jak dbać o nawodnienie? Poznaj działanie wody w Twoim organizmie!

Woda stanowi około 60% masy człowieka i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Dbanie o odpowiednie nawodnienie powinno więc być przez nas respektowane i stawiane na pierwszym miejscu. Mimo to wielu dorosłych często zapomina o sięganiu po wodę w ciągu dnia. Jakie są tego konsekwencje i dlaczego woda jest aż tak ważna? Dziś przyjrzymy się temu tematowi z bliska.

Za co jest odpowiedzialna woda?

Rola wody w organizmie jest nieoceniona. Ma ona wpływ na niemal wszystkie reakcje biochemiczne zachodzące w naszym ciele. Do głównych zadań wody należy:

  • Filtracja toksyn i usunięcie ich z organizmu

Woda odpowiada za poprawne działanie nerek, które filtrują toksyny i usuwają je wraz z moczem. Co więcej, to właśnie w niej rozpuszczają się toksyny wydalane m.in. poprzez pot.

  • Wpływ na trawienie

Bez odpowiedniego nawodnienia procesy metaboliczne nie byłoby możliwe. Woda jest odpowiedzialna za poprawne działanie enzymów trawiennych, które pomagają w rozkładaniu jedzenia.

  • Wpływ na komórki

Woda jest podstawowym składnikiem organizmu. Znajdziemy ją we wszystkich komórkach, narządach oraz tkankach naszego organizmu. Bez wody ich funkcjonowanie nie byłoby możliwe.

  • Regulacja temperatury ciała

Dzięki wodzie ciało jest w stanie regulować swoją temperaturę. W trakcie gorących dni organizm wytwarza pot, który parując z powierzchni skóry powoduje jej ochłodzenie.

  • Wpływ na krew

Krew osób pijących dużą ilość wody jest zdecydowanie rzadsza. Co za tym idzie, woda zapobiega wielu chorobom m.in. zakrzepicy.

  • Ochrona narządów

Woda wchodzi w skład wielu płynów ustrojowych. Chroni więc najważniejsze części naszego ciała np. rdzeń kręgowy czy mózg. W przypadku kobiet ciężarnych zapewnia też ochronę płodu.

  • Wpływ na skórę

Nawilżona, elastyczna i zdrowa skóra to efekt działania wody. Odpowiednie nawodnienie wspomaga procesy odnowy naskórka oraz zapobiega powstawaniu problemów skórnych.

Skutki spożywania niewielkiej ilości wody

Czy wiedzieliście, że człowiek pozbawiony dostępu do wody jest w stanie przeżyć zaledwie kilka dni? O ile duże odwodnienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, o tyle już niewielki niedobór wody często daje o sobie znać. Objawy, które mogą wystąpić to m.in. zaparcia, kłopoty ze wzrokiem, a nawet omdlenia. Dodatkowo osoby mogą odczuwać ból w dole pleców spowodowany nieprawidłową pracą nerek.

„Im więcej, tym lepiej” – czy aby na pewno?

Badania pokazały, że procesy życiowe człowieka zużywają nawet 2,5 litra wody dziennie! Co za tym idzie, niezbędne jest jej uzupełnianie. Ile jednak wody jest nam naprawdę potrzebne?
Jak się okazuje, jej ilość jest uzależniona od masy ciała. Przyjmuje się, że kilogram masy ciała powinno się wypijać 20 mililitrów wody. Szacuje się więc, że zdrowy, dorosły człowiek musi spożywać jej około 2 litrów. Dokładna ilość zależy jednak od wielu czynników m.in. temperatury czy poziomu aktywności fizycznej. Czy picie zbyt dużej ilości wody może mieć negatywny wpływ na nasz organizm? Jak się okazuje – tak.
Przewodnienie jest zjawiskiem, które występuje zaskakująco często. Zbyt duża ilość wody w organizmie jest niebezpieczna i może prowadzić do obciążenia układu wydalniczego. W efekcie mogą wystąpić bóle głowy, niedobory sodu, a nawet wymioty. Nie popadajmy więc w skrajności – wypijanie 6 litrów wody dziennie może przynieść nam więcej szkód niż pożytku.

Woda w pokarmach

Nie zapominajmy, że woda występuje nie tylko w swojej ciekłej postaci, a ogromne jej pokłady znajdziemy też w jedzeniu. Na uznanie zasługują przede wszystkim owoce i warzywa, których zawartość wody wynosi około 70%! Prawdziwymi rekordzistami w tym temacie jest melon i arbuz, które zawierają aż 90% wody. W upalne dni jest to wręcz idealny sposób na nawodnienie!

Jak dbać o odpowiednie nawodnienie?

Wyjątkowo ważne w tym temacie jest wyrabianie zdrowych nawyków. O wodzie należy pamiętać już od poranka – pierwszą szklankę wypijajcie przed śniadaniem, na czczo. Myślcie o niej też podczas posiłków. Obok talerza z jedzeniem postawcie dzbanek wody, który będzie Wam przypominać o nawodnieniu. Do plecaka czy torebki na długie dni zawsze chowajcie butelkę wody. To właśnie ona będzie Wam przypominała o konieczności nawadniania się.
Co jednak zrobić, gdy smak wody nas nie przekonuje, a znacznie częściej sięgamy po soki? Czy można się jakoś przyzwyczaić?

Sposób na wodę!

Pamiętajcie, że nie musicie pić kranówki, aby się nawadniać! Istnieje wiele sposobów, żeby polubić wodę, a jednocześnie dbać o swoje zdrowie. Jednym z najlepszych wariantów jest dodawanie do czystej wody Waszych ulubionych owoców. W sezonie wybierajmy te świeże, zimą natomiast świetnie sprawdzą się mrożone. Ich aromat i słodycz przenikną do napoju, a sama woda zyska pyszny smak.
Jeżeli nadal nie jesteście przekonani do wody – nic straconego. Jak się okazuje, soki również dobrze nawadniają. Pamiętajmy jednak, aby wybierać te pozbawione cukrów. Dobrym rozwiązaniem okazują się też napoje izotoniczne. Świetnie nawadniają, smakują, a niektóre warianty są nawet pozbawione kalorii!